English    Shqip
Dhuroni

KRYQI I KUQ SHQIPTAR
Raiffeisen Bank
LEKE: 0100000135
IBAN-AL33202110130000000100000135 EURO: 8020000135
IBAN-AL84202110130000008020000135 USD: 8030000135
IBAN-AL69202110130000008030000135
SWIFT Code- SGSBALTX


Links

Revista e Kryqit tė Kuq Shqiptar Nr.63

me shume »REVISTA E KRYQIT TE KUQ SHQIPTAR Nr. 62

me shume »RAPORTI VJETOR 2013

me shume »KRYQI I KUQ SHQIPTAR MBUSH 93 VJET!

KRYQI I KUQ SHQIPTAR ėshtė shoqata mė e vjetėr humanitare nė Shqipėri. Ai ėshtė themeluar mė 4 tetor 1921 dhe ėshtė njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq nė vitin 1923. Qė nga ky vit ėshtė anėtar i Federatės (nė atė kohė Ligės) sė Shoqatave tė Kryqit tė Kuq dhe tė Gjysmėhėnės sė Kuqe, duke qenė kėshtu shoqata e 38-tė e themeluar deri atėherė. Nė kėtė mėnyrė Kryqi i Kuq Shqiptar ėshtė pjesė e Lėvizjes Ndėrkombėtare tė Kryqit tė Kuq dhe tė Gjysmėhėnės sė Kuqe. Sipas nenit 1 tė Ligjit Nr.7864 pėr Kryqin e Kuq Shqiptar, tė miratuar nga Parlamenti Shqiptar mė datė 29.9.1994, Kryqi i Kuq Shqiptar ėshtė njė shoqatė humanitare vullnetare qė e ushtron veprimtarinė nė mėnyrė tė pavarur nė bazė tė parimeve themelore tė Lėvizjes ndėrkombėtare humanitare tė Kryqit tė Kuq e Gjysmėhėnės sė Kuqe dhe tė Konventave tė Gjenevės tė 12 gushtit 1949. me shume »Siri / Jemen / Mali: Lėvizja ndėrkombėtare e Kryqit tė Kuq dhe e Gjysmėhėnės sė Kuqe ėshtė e shokuar nga sulmet vdekjeprurėse ndaj punonjėsve humanitar
Gjenevė / Damask / Sana / Bamako – Lėvizja ndėrkombėtare e Kryqit tė Kuq dhe e Gjysmėhėnės sė Kuqe ėshtė e tronditur dhe e pikėlluar nga tri sulmet qė ndodhėn dje ndaj ekipeve qė po kryenin detyrėn e tyre humanitare nė Jemen, Siri dhe Mali. Tri punonjės kanė gjetur vdekjen nga ... me shume»
 
Kryqi i Kuq Francez, Spanjoll dhe ai Gjerman mbėshtesin tė afėrmit e viktimave pas pėrplasjes sė aeroplanit
Mė shumė se 50 vullnetarė tė Kryqit tė Kuq Francez janė mobilizuar qė tė marrin pjesė nė operacionin e emergjencės qė pasoi pėrplasjen e aeroplanit nė zonėn e Digne-les-Bains, nė Alpes-de-Haute-Provence, nė Jug tė Francės. Kryqi i Kuq Francez ka kėrkuar mbėshtetjen e kolegėve tė Kryqit tė Kuq ... me shume»
 
Sekretari i Pėrgjithshėm i Federatės ndėrkombėtare tė Shoqatave tė Kryqit tė Kuq bėn thirrje pėr partneritet dhe veprim tė pėrbashkėt nė Samitin konsultativ Humanitar Botėror
Nė konsultimet rajonale pėr Samitin Botėror Humanitar tė mbajtur nė Budapest nė muajin Shkurt, pėrfaqėsues tė Lėvizjes ndėrkombėtare tė Kryqit tė Kuq dhe tė Gjysmėhėnės sė Kuqe u angazhuan nė diskutime tė shumta dhe tė hapura me pėrfaqėsues tė qeverive, organizatave humanitare dhe publikun e prekur ... me shume»
 
8 maj – Dita Botėrore e Kryqit tė Kuq dhe e Gjysmėhėnės sė Kuqe - Intensifikohen veprimtaritė e Kryqit tė Kuq nė fushėn e promovimit tė vlerave humanitare dhe tė ndihmės sė parė
Ndėrsa vėmendjen e publikut gjatė muajit shkurt dhe fillimit tė muajit maj e tėrhoqi aksioni humanitar nė ndihmė tė familjeve nė nevojė tė prekura nga pėrmbytjet nė Jug tė vendit, aksion nė tė cilėn Kryqi i Kuq Shqiptar ka pasur dhe vazhdon tė ketė njė kontribut tė rėndėsishėm, anėtarėt, ... me shume»
 
Pėrfundon Konferenca Botėrore e Reduktimit tė Rreziqeve nga Fatkeqėsitė (KBRRF) nė Sendai, Japoni Marrėveshje pėr njė kuadėr tė ri global nė reduktimin e rreziqeve tė fatkeqėsive pėr vitet 2015-2030
Pas bisedimeve tė gjata, ėshtė arrihet konsensusi pėr Kuadrin e ri global qė do tė drejtojė politikėn dhe programimin e punės pėr reduktimin e rreziqeve nga fatkeqėsitė pėr 10-15 vitet e ardhshme. Duke folur nė ditėn e fundit tė Konferencės Botėrore tė Reduktimit tė Rreziqeve nga Fatkeqėsitė ... me shume»
 
Faqa kryesore | Copyright | Contact us
© 2015 - Kryqi i Kuq Shqiptar