English    Shqip
Dhuroni

KRYQI I KUQ SHQIPTAR
Raiffeisen Bank
LEKE: 0100000135
IBAN-AL33202110130000000100000135 EURO: 8020000135
IBAN-AL84202110130000008020000135 USD: 8030000135
IBAN-AL69202110130000008030000135
SWIFT Code- SGSBALTX


Links

Revista e Kryqit tė Kuq Shqiptar Nr.63

me shume »REVISTA E KRYQIT TE KUQ SHQIPTAR Nr. 62

me shume »RAPORTI VJETOR 2013

me shume »KRYQI I KUQ SHQIPTAR MBUSH 93 VJET!

KRYQI I KUQ SHQIPTAR ėshtė shoqata mė e vjetėr humanitare nė Shqipėri. Ai ėshtė themeluar mė 4 tetor 1921 dhe ėshtė njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq nė vitin 1923. Qė nga ky vit ėshtė anėtar i Federatės (nė atė kohė Ligės) sė Shoqatave tė Kryqit tė Kuq dhe tė Gjysmėhėnės sė Kuqe, duke qenė kėshtu shoqata e 38-tė e themeluar deri atėherė. Nė kėtė mėnyrė Kryqi i Kuq Shqiptar ėshtė pjesė e Lėvizjes Ndėrkombėtare tė Kryqit tė Kuq dhe tė Gjysmėhėnės sė Kuqe. Sipas nenit 1 tė Ligjit Nr.7864 pėr Kryqin e Kuq Shqiptar, tė miratuar nga Parlamenti Shqiptar mė datė 29.9.1994, Kryqi i Kuq Shqiptar ėshtė njė shoqatė humanitare vullnetare qė e ushtron veprimtarinė nė mėnyrė tė pavarur nė bazė tė parimeve themelore tė Lėvizjes ndėrkombėtare humanitare tė Kryqit tė Kuq e Gjysmėhėnės sė Kuqe dhe tė Konventave tė Gjenevės tė 12 gushtit 1949. me shume »Nepal: Kryqi i Kuq nė vijėn e parė tė frontit nė pėrgjigje tė tėrmetit masivė.
ullnetarė dhe stafi i Shoqatės sė Kryqit tė Kuq tė Nepalit janė duke punuar pėr tė ndihmuar nė terren pėr kėrkim shpėtimin e personave tė munguar dhe administrimin e Ndihmės sė parė pėr tė plagosurit. Kryqi i Kuq nė Nepal ka njė eksperiencė tė vyer nė pėrgjigje nė rast katastrofash natyrore dhe ... me shume»
 
Pėr njė angazhim mė tė madh tė tė rinjve nė dhurimin vullnetar tė gjakut - Seminar trajnimi me tė rinjtė e “Klubi 25”
Kryqi i Kuq Shqiptar ka filluar zbatimin e projektit “ Klub 25” nga viti 2007, me mbėshtetjen e Kryqit tė Kuq Norvegjez. Projekti ėshtė pjesė e Programit tė promovimit tė dhurimit vullnetar tė gjakut, nėpėrmjet tė cilit : promovohet shėndeti dhe njė stil jetese nė mėnyrė tė sigurt nėpėrmjet ... me shume»
 
Tragjedia nė detin Mesdhe: “Institucionet duhet tė vendosin nė qendėr tė veprimtarisė sė tyre qenien njerėzore. Sė bashku me 800 personat janė mbytur dhe ndėrgjegjet tona si qytetarė europianė.” – “Duhet thyer indiferenca e botės pėrballė kėsaj strategji
"Janė me qindra tė mbyturit nė det, qė kurrė nuk kanė marrė pėrgjigje. Operacioni “Trito” nuk ėshtė pėrgjigja e pėrshtatshme pėr kėtė fenomen, tė cilin nuk mund ta quajmė emergjencė sepse ka vitet qė ndodh nė mėnyrė tė pandėrprerė.” Kėshtu u shpreh Presidenti i Kryqit tė Kuq Italian, Francesko ... me shume»
 
Deklaratė e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Federatė Ndėrkombėtare tė Shoqatave tė Kryqit tė Kuq dhe Gjysmėhėnės sė Kuqe, Elhadj As Sy, mbi humbjet e fundit tragjike tė jetėve nė detin Mesdhe.
Humbjet e jetėve njerėzore, tė shtunėn, tė qindra emigrantėve nė Detin Mesdhe janė njė ilustrim i qartė i indiferencės globale ndaj vėshtirėsive tė emigrantėve, dhe faktorėt qė detyrojnė njerėzit tė lenė shtėpitė e tyre, nė kėrkim tė sigurisė, tė njė tė ardhme mė tė mirė apo thjesht tė dinjitetit ... me shume»
 
Vdekja e emigrantėve dhe refugjatėve ėshtė njė thirrje e fortė pėr vendet evropiane pėr tė ndėrmarrė aksione humanitare - Deklaratė e Presidentit tė KNKK Peter Maurer -
Jam thellėsisht i prekur nga humbja e qindra jetėve nė rrethana tė tilla tragjike nė detin Mesdhe. Vdekja e kėtyre burrave, grave dhe fėmijėve, ėshtė njė kujtesė e tmerrshme pėr pasojat e konflikteve, qė sapo vijnė e po pėrkeqėsohen nė Libi, Siri dhe nė vende tė tjera tė Lindjes sė Mesme dhe nė ... me shume»
 
Faqa kryesore | Copyright | Contact us
© 2015 - Kryqi i Kuq Shqiptar